Dotace na fotovoltaiku 2024: Pro firmy i rodinné domy

Fotovoltaika je účinným a oblíbeným způsobem, jak snížit náklady na energie a zároveň podpořit udržitelnost a omezit emise skleníkových plynů. A co víc, ať už jste firma či vlastník rodinného domu, na instalaci solárních panelů můžete získat zajímavé dotace. Pojďme se na dotační tituly dostupné v roce 2023 podívat zblízka.

V článku se dozvíte:

  • Jak si vede fotovoltaika v ČR v roce 2024
  • Aktuality v dotacích na fotovoltaiku 2024
  • Vše o FVE s programem Nová zelená úsporám
  • Vše o dotaci Nová zelená úsporám Light
  • Jak na dotace na FVE pro firmy
  • Proč investovat do fotovoltaické elektrárny?

Fotovoltaika v ČR v roce 2024

Zájem o fotovoltaiku v Česku roste, a to velmi výrazně. Jedno číslo Solární asociace hovoří za všechny: co do výkonu nově instalovaných FVE meziročně vyrostl trh v roce 2022 o 366 %, v roce 2023 o 236 % a očekává se další růst.

V roce v Česku přibylo skoro 83 tisíc nových fotovoltaických elektráren s kumulovaným výkonem necelý jeden gigawatt. Pro zajímavost, na konci roku 2023 se v ČR nacházelo skoro 168 tisíc FVE.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) jen od září 2023 evidoval asi 27 tisíc žádostí o dotaci Nová zelená úsporám, přičemž podpora fotovoltaiky se dlouhodobě těší největšímu zájmu: O dotaci na instalaci domácí fotovoltaické elektrárny požádalo celých 66 % žadatelů (18 tisíc žádostí).

Dotace na fotovoltaiku 2024

Fotovoltaika přináší úspory, dobrou návratnost, je ekologická a udržitelná. Vzhledem k válce na Ukrajině navíc podporuje soběstačnost a nezávislost na zdrojích energie z Ruska. Z těchto důvodů podporuje výstavbu fotovoltaiky stát i Evropská unie, a to prostřednictvím dotací. 

Na letošní Solární konferenci to trefně shrnul Petr Třešňák, náměstek ministra průmyslu a obchodu: 

Rozvoj OZE (obnovitelných zdrojů energie) bude výrazně přispívat k posílení odolnosti a solární energetika bude v tom případě klíčová. Pro solární energii tak nastává období velkého rozvoje. Výhled na letošní rok předpokládá, že čísla budou opět rekordní.“

V České republice existuje hned několik dotačních titulů, které lze využít na instalaci fotovoltaiky. Dotace na FVE je díky tomu přístupná širokému spektru žadatelů. Pro zjednodušení, o dotaci na FVE může zažádat:

  • Vlastník rodinného domu nebo jeho stavebník / nabyvatel (v případě, že je dům ve výstavbě)
  • Vlastník bytového domu nebo jeho stavebník / vlastník bytové jednotky
  • Společenství vlastníků / bytové družstvo
  • Veřejná správa, obce a příspěvkové organizace jimi zřizované
  • Podniky a podnikatelé

Pojďme si jednotlivé dotační tituly představit podrobněji.

FVE s programem Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám (NZÚ) je dotační program Ministerstva životního prostředí administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR. NZÚ se zaměřuje na úspory energií v rodinných a bytových domech a patří k nejoblíbenějším a nejdostupnějším dotacím, které lze využít na fotovoltaiku.

Enormní zájem, který tento dotační titul provází, se odráží v jeho podpoře ze strany Ministerstva životního prostředí a také relativně častým úpravám podmínek dotace. To v lednu 2024 navýšilo finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Úprav se v únoru 2024 dočkaly také dotace na fotovoltaiku.

Pokud si však objednáte fotovoltaiku od Smart Phoenix, nemusíte se dotační byrokracií vůbec zabývat. Naši profesionálové dotaci vyřídí za vás a zdarma. Navíc garantujeme, že státní podporu získáte.

Co se v roce 2024 změnilo?

Dle informací MŽP se podpora fotovoltaiky konkrétně u rodinných domů zefektivnila – dotace v kombinaci se zateplením domu je nově vyšší. Navýšení alokace zajišťuje podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Ale pozor, tyto změny se netýkají výzvy Oprav dům po babičce, NZÚ Light ani výzev na podporu bytových domů.

Změny v podpoře fotovoltaiky od 15. února 2024:

  • Dotace až 200 000 Kč na instalaci fotovoltaiky v kombinaci se zateplením se započtením bonusů ve výši 40 000 Kč
  • Dotace až 160 000 Kč za instalaci fotovoltaiky bez zateplení
  • Změna jednotkové výše dotace na FVE: základní podpora 35 000 Kč nebo 60 000 Kč s využitím tepelného čerpadla, za 1 kWp instalovaného výkonu 8 000 Kč, za 1 kWh el. akumulačního systému 8 000 Kč
  • Dotace až 125 000 Kč na tepelné čerpadlo s ohřevem vody připojené na fotovoltaiku
  • Omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě na 50 % maximálního výkonu FVE
  • Nově bonus za FVE, která zajistí ohřev vody, ve výši 10 000 Kč

Co z toho vyplývá? Výše dotace pouze pro instalaci FVE na rodinný dům se snížila na maximálních 160 tisíc korun na jeden rodinný dům. Nově je však možné získat bonus 10 tisíc korun v případě, že se FVE připojí k bojleru o minimálním objemu 120 litrů. Zůstává také speciální podpora pro žadatele z Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje ve výši 10 % z celkové výše podpory bez ostatních bonusů. Podpora FVE bez kombinace s dalšími opatřeními tak činí až 186 tisíc korun.

Pokud však plánujete realizaci FVE zkombinovat například se zateplením, získáte bonus 40 tisíc korun. V případě komplexních renovací tak příspěvek dosáhne až 200 tisíc korun. Kompletní podmínky dotace pro rodinné domy najdete na webu Nová zelená úsporám.

Chcete kombinovat fotovoltaiku s tepelným čerpadlem? Podmínky dotace NZÚ říkají, že v takovém případě je nutné, abyste tepelné čerpadlo spolupracující s FVE využívali jako hlavní zdroj tepla pro vytápění a ohřev teplé vody. Zároveň musí čerpadlo umožňovat řízení výkonu a součástí systému musí být i zásobníkový ohřívač teplé vody, případně kombinovaný ohřívač s ohřevem tepelným čerpadlem o objemu nejméně 400 litrů. Navíc je nezbytné, aby aktuální výkon FVE a spotřebu monitoroval regulační systém.

S ohledem na nové podmínky NZÚ od února 2024 vám ve Smart Phoenix nabídneme také možnost instalace tepelného čerpadla v kombinaci s FVE v jedné zakázce, a to včetně vyřízení dotace. Tento komplexní servis poskytujeme v spolupráci s partnerskými firmami.

Dotace na FVE pro rodinný dům

O dotaci NZÚ na instalaci fotovoltaiky pro svůj rodinný dům můžete zažádat, pokud jste vlastníkem rodinného domu, jeho stavebníkem (nebo osobou, které svědčí právo jeho stavby) či nabyvatelem rodinného domu (třeba když se chystáte dům koupit). Při splnění určitých podmínek může o tento typ dotace zažádat i příspěvková organizace. 

Další podmínkou je propojení FVE s vnitřními rozvody elektřiny v domě a připojení vašeho domu na distribuční soustavu. Bydlíte v off-grid nemovitosti? V takovém případě pravidla dotace říkají:

„Systémy bez propojení s distribuční soustavou jsou podporovány pouze v případech, kdy rodinný dům není připojen k distribuční soustavě, popř. z technických důvodů provozovatel distribuční soustavy připojení FV systému nepovolil.“

Kolik peněz na svoji FVE dostanete? Výše dotace se počítá podle typu instalované FVE a jejího výkonu. Maximální výše dotace bez bonusů činí až 160 000 Kč na jeden rodinný dům.

Instalované části systému FVE
Výše podpory
Základní podpora

35 000 Kč

Základní podpora pro systémy s efektivním využitím tepelného čerpadla

60 000 Kč

Za 1 kWp instalovaného výkonu

8 000 Kč

Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia

8 000 Kč

Tip: Přečtěte si, kolik stojí FVE na rodinný dům, z čeho se cena skládá a jaká je návratnost investice.

Maximální podporovaný výkon FVE je stanovený na 10 kWp, dotaci lze využít pouze na nové FVE (nikoliv na rozšíření stávajícího systému) a v případě, že se rozhodnete pro FVE s akumulací prostřednictvím baterií, musí minimální kapacita baterie v kWh odpovídat výkonu FVE v kWp. Maximální podporovaná kapacita baterie pak odpovídá dvojnásobku podporovaného výkonu fotovoltaiky – tj. 20 kWh.

Kompletní podmínky dotace NZÚ pro rodinný dům, platné od února 2024, naleznete pod tímto odkazem. Pokud jste vlastníkem rodinného domu, můžete si výši dotace spočítat pomocí dotační kalkulačky NZÚ.

Dotace na FVE pro bytový dům

Pokud jste si mysleli, že se fotovoltaika hodí pouze pro rodinné domy, chyba lávky. Solární systémy instaluje čím dál více bytových domů a komunitní energetika je trendem budoucnosti. Ostatně data nám říkají, že v Česku žije v činžácích, bytových domech a panelácích asi polovina veškerého obyvatelstva. Také Česká solární asociace předpokládá, že poptávka po instalaci elektráren na bytové domy výrazně naroste.

Program Nová zelená úsporám na bytové domy nezapomíná. Podmínky pro čerpání dotace pro bytové domy se dělí na tři typy:

  • pro družstva a SVJ
  • pro obecní majitele
  • pro ostatní fyzické a právnické osoby

Pro všechny výše uvedené žadatele platí: „Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému propojeného s vnitřními rozvody el. energie a distribuční soustavou, určeného pro výrobu elektrické energie s přednostním využitím vyrobené energie ve společných prostorách nebo v obytných částech budovy nebo v místním energetickém společenství, do něhož je tato budova zapojena.“

Co se tedy liší? Především výše dotace, která je v případě obcí a veřejné správy (např. krajů) o 50 % vyšší. Podívejte se na tabulku níže.

Výše podpory pro bytové domy (žadatelé z řad fyzických a právnických osob, SVJ a bytových družstev) 

Instalované části systému FVE
Výše podpory
Za 1 kWp instalovaného výkonu FV panelů

15 000 Kč

Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia

10 000 Kč

Za bytovou jednotku sdílející vyrobenou el. energii z FV systému15 a současně připojenou na systém optimalizace spotřeby energie z FV systému

10 000 Kč

Výše podpory pro bytové domy (žadatelé z řad obcí, veřejné správy a jimi zřízených příspěvkových organizací)

Instalované části systému FVE
Výše podpory
Za 1 kWp instalovaného výkonu FV panelů

22 000 Kč

Za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia

15 000 Kč

Za bytovou jednotku sdílející vyrobenou el. energii z FV systému15 a současně připojenou na systém optimalizace spotřeby energie z FV systému

15 000 Kč

Kompletní podmínky dotace NZÚ pro bytové domy, platné od září 2023, naleznete níže:

Jak zažádat o dotaci NZÚ?

Co si připravit, pokud chcete zažádat o dotaci? Potřebovat budete hned několik dokumentů:

  • Elektronickou identifikaci (identitu občana) – pomocí elektronické identity prokážete při vstupu do systému svoji totožnost. Pozor, identitu občana budete potřebovat i v případě, že za vás bude žádost vyplňovat někdo jiný (třeba odborníci ve Smart Phoenix).
  • Projekt a odborný posudek – ten vám vypracuje odborně způsobilá osoba. Projekt FVE musí obsahovat především: 
  • Technickou zprávu
  • Výkresovou část (zjednodušené schéma zdroje, umístění navrhovaného zdroje solárních panelů, jejich sklon a orientace ke světovým stranám)
  • Vyhodnocení úspor (NZÚ na to má speciální výpočtové nástroje)
  • V případě instalace zdroje, navrhované či provedené dříve než 2 roky po dokončení nového RD nebo BD, průkaz energetické náročnosti budovy předložený ve stavebním řízení (pro povolení či ohlášení stavby, popř. změnu stavby před dokončením)
  • Doložení realizace úsporných opatření – vždy je třeba doložit též Zprávu o instalaci a uvedení nového zdroje energie do provozu a fotodokumentaci, případně i Stanovisko provozovatele ÚSZTE nebo SZTE či dokumenty prokazující technické vlastnosti použitých výrobků.

Dokumenty v papírové podobě je třeba naskenovat, ideálně do formátu PDF. Máte vše připravené? V tom případě se můžete pustit do samotného vyplnění žádosti, které se provádí online přes Agendový informační systém SFŽP ČR

Pokud se v žádosti objeví nedostatky, není třeba panikařit. Pracovníci Státního fondu životního prostředí ČR se vám ozvou a požádají o úpravy v předem dané lhůtě. Pokud je všechno v pořádku, v e-mailu vám přistane akceptační dopis. Obvykle trvá proces akceptace žádosti přibližně 14 dní, nejdéle jeden měsíc.

Kdy začít s realizací FVE?

Žádost schválena? Nyní vám začíná běžet lhůta na provedení opatření, k nimž žádáte dotaci, a jejich doložení Fondu (2–3 roky podle typu opatření). Není však potřeba čekat na akceptační dopis, s realizací FVE můžete začít i před podáním žádosti či během procesu schvalování. O dotaci je totiž možné žádat zpětně – konkrétně pro FVE realizované a zaplacené po 1. lednu 2021.

Tip: Nemusíte se bát, že se dotace v programu Nová zelená úsporám vyčerpají. Jedná se totiž o tzv. nárokovou dotaci. Jestliže o dotaci požádáte a splníte její podmínky, máte jistotu, že dotaci získáte.

Jak probíhá čerpání dotace?

Abyste mohli dotaci čerpat, je třeba fotovoltaiku nejdříve naprojektovat a zaplatit. Přestože může dotace pokrýt značnou část nákladů, každá dotace vyžaduje finanční spoluúčast. Teprve po doložení plateb za dodávku, instalaci a připojení FVE k distribuční síti vám stát dotaci vyplatí. 

NZÚ a kombinace s dalšími dotacemi

Nové podmínky přinášejí jasnější pravidla pro kombinaci programu NZÚ s jinými dotacemi. Peníze z NZÚ nelze čerpat společně s dotacemi z „Fondů EU, jiných nástrojů EU či národních veřejných prostředků“.

Dotace na fotovoltaiku bez starosti

Rozhodnete-li se realizovat fotovoltaiku společně se Smart Phoenix, ulehčíte si starosti hned několikrát. Za prvé, odpadne vám nepříjemná administrativa spojená s vyřizováním dotace. Dotaci si totiž vezmeme kompletně na starost, a to zdarma. Za druhé, s žádostí o dotace o máme bohaté zkušenosti. S námi máte proto jistotu, že všechno půjde hladce. Za třetí, získání dotace vám garantujeme, a to dokonce smluvně. Stačí se ozvat a možnosti fotovoltaiky pro váš rodinný dům – včetně dotací – s vámi rádi bezplatně zkonzultujeme.

Nová zelená úsporám Light

Pokud pobíráte starobní či invalidní důchod, příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě a zároveň jste majitelem či spolumajitelem domu, máte možnost získat dotaci na solární ohřev teplé vody. Program Nová zelená úsporám Light vám nabízí až 90 000 Kč, a finanční prostředky můžete dokonce čerpat předem – zálohou. To vše proto, že je tato dotace určena těm, kteří jsou nejvíce ohrožení energetickou chudobou.

Ovšem pozor, důchod – starobní či invalidní – musejí pobírat také všichni členové domácnosti. Příspěvek na bydlení musí pobírat žadatel o dotaci. V případě přídavku na dítě stačí, aby v období mezi 12. zářím 2022 a dnem podání žádosti o dotaci pobíral přídavek na dítě některý ze členů společné domácnosti (není nutné, aby jej pobíral celou dobu). Tato dotace je zkrátka určena pro nízkopříjmové domácnosti.

Pro doložení pak stačí předložit aktuální výměr důchodu. U příspěvku na bydlení budete potřebovat rozhodnutí o přiznání příspěvku na bydlení v daném období. U přídavku na dítě dokument prokazující jeho čerpání.

Důležitou podmínkou je, aby měl žadatel (tj. vlastník) v nemovitosti přihlášený trvalý pobyt déle než od 12. září 2022.

Pro jaký FV systém lze NZÚ Light čerpat a kolik činí příspěvek? 

NZÚ Light můžete využít na solární fotovoltaický ohřev vody. Výše dotace se liší v závislosti na tom, zda v rámci systému pořizujete nový bojler. S novým bojlerem vám stát přispěje celkem 90 tisíc korun, s využitím stávajícího bojleru pak celkem 60 tisíc korun. Povinnou součástí systému je ochrana proti opaření horkou vodou ze zásobníkového ohřívače. Novinkou od roku 2024 je také nutnost automatického (nikoliv manuálního) přepnutí na bivalentní zdroj ohřevu v případě nedostatečného výkonu fotovoltaického systému.

Solární fotovoltaický ohřev vody
Požadavek
Minimální instalovaný výkon FV panelů

2 kWp

Minimální měrný objem akumulačního zásobníku teplé vody vztažený k instalovanému výkonu fotovoltaického systému

45 l/kWp

Příjem žádostí trvá do 31. 12. 2024 nebo do vyčerpání peněz. Přečtěte si kompletní pokyny pro žadatele podpory NZÚ Light platné od 28. března 2024

Jak zažádat o dotaci NZÚ Light?

Žádost je třeba provést přes web systému AIS SFŽP ČR. K zaslání žádosti o dotaci budete potřebovat ověření identity – jde to buď prostřednictvím elektronické identity občana nebo prostřednictvím BankID (v tom případě vaši identitu ověří banka), popřípadě jinými způsoby.

Oproti jiným dotacím je jinak žádání o NZÚ Light opravdu „odlehčené“. Vyžaduje jen minimum příloh, není potřeba přikládat energetický posudek, dokonce ani projektovou dokumentaci. Zásadní je především fotodokumentace, jednoduchý odborný posudek a finální zpráva o provedených úpravách.

Tip: S instalací solárního fotovoltaického systém ohřevu vody a vyřízením dotace prostřednictvím programu NZÚ Light vám rádi pomůžeme.

Dotace na FVE pro firmy

Fotovoltaika je samozřejmě velmi přínosná také pro firmy, jimž může výrazně snížit náklady na energie. Není proto divu, že podle průzkumů si letos FVE plánuje pořídit až 42 % českých podniků. I firmy navíc můžou na svoji fotovoltaickou elektrárnu čerpat dotace. V současnosti máte k dispozici hned několik dotačních titulů například z Národního plánu obnovy, Modernizačního fondu či Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.

Dotace Modernizačního fondu (výzva RES+)

Státní fond životního prostředí vyhradil prostředky na výstavbu fotovoltaických elektráren určené pro stávající nebo budoucí držitele licence pro podnikání v energetických odvětvích (výroba elektřiny) hned ve dvou výzvách.

Cílem výzev je „je podpora realizace projektů, které vedou ke snížení emisí skleníkových plynů, modernizaci energetických systémů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie (dále jen „OZE“) na konečné spotřebě energie.“ V obou případech činí podpora maximálně 50 % z celkových výdajů projektu.

Výzva RES+ č. 1/2024 rozdá celkem 3 miliardy korun na podporu výstavby fotovoltaických elektráren nad 50 kW (na katastrálním území Prahy nad 10 kW) a do 5 MW (včetně) pro vlastní spotřebu. Příjem žádostí výzvy RES+ č. 1/2024 se spustil 1. 3. 2024 ve 12:00 a potrvá do 31. 10 2024 do 12:00.

Výzva RES+ č. 2/2024 má alokováno celkem 4 miliardy korun pro instalaci nových fotovoltaických elektráren s výkonem nad 1 MWp. Příjem žádostí trvá od 15. 5. 2024 od 12:00 do 10. 9. 2024 do 12:00.

Tip: Přečtěte si více o možnostech, ceně a návratnosti fotovoltaiky pro firmy v roce 2024

Jak získat dotaci pro firemní FVE?

Rozhodnete-li se realizovat firemní FVE se společností Smart Phoenix, se získáním dotace vám rádi pomůžeme. K dispozici vám bude specialista na dotace pro firmy. Ten podle typu vaší firmy, její velikosti a detailů FVE dokáže navrhnout dotační titul přesně pro vás.

Vypočítáme také předpokládanou výši dotace a zajistíme i veškerou potřebnou administraci pro její získání i váš monitoring udržitelnosti.

Proč investovat do fotovoltaické elektrárny?

Investice do solárních panelů dává v roce 2023 smysl hned z několika důvodů. Pomineme-li výše zmíněné finanční pobídky státu, fotovoltaika se vyplatí, protože:

1. Snížíte náklady na energie

Naprosto klíčovým důvodem, proč do fotovoltaické elektrárny (FVE) investovat, jsou úspory na energiích. Díky FVE získáte vlastní nezávislý zdroj elektřiny, kdykoliv bude svítit slunce. A pokud si pořídíte FVE s bateriovým úložištěm, kam budete ukládat přebytky vyrobené elektřiny, pak můžete čistou energii ze slunce využívat třeba i v noci.

Kolik konkrétně ušetříte? To je vysoce individuální. Konkrétní úsporu vám ve Smart Phoenix rádi vypočítáme – odvíjí se od vašich energetických potřeb, velikosti (respektive výkonu) instalované FVE, místě instalace a mnoha dalších parametrů. Ozvěte se nám a my vám sestavíme solární elektrárnu na míru vašim potřebám.

2. Investice s vynikající návratností

Ve chvíli, kdy máte FVE postavenou, se vám investice do jejího vybudování začne okamžitě vracet. Běžná solární elektrárna má průměrnou životnost v řádu desítek let. Po 25 letech, tedy celém čtvrtstoletí, přitom obvykle neklesne výkon panelů o více jak 15–20 %. 

Návratnost podporují také minimální náklady na provoz a údržbu – FVE je totiž v podstatě bezúdržbová, potřebuje jen pravidelné revize. Investice do FVE pro rodinný dům se tak obvykle vrátí mezi 5–14 lety, u firemní fotovoltaiky a energeticky náročných provozů to může být i mnohem dříve.

3. Zhodnocení

Pořídíte-li si fotovoltaiku na svůj rodinný dům, nemovitost tím zhodnotíte. Opatřili jste si totiž soběstačný zdroj čisté energie na následující desítky let. Podobné je to i v případě firem, jen z trochu jiného důvodu. Instalací firemní FVE totiž snižujete uhlíkovou stopu, bojujete proti klimatické změně a podporujete udržitelnost. 

Výsledek? Vyšší hodnocení firmy v očích uchazečů, zákazníků, partnerů i investorů. Prokazují to výzkumy předních společností. Nová FVE se budete skvěle vyjímat i v reportingu ESG a udržitelnosti.

Pojďte do toho s námi! Ať už jste majitelem rodinného či bytového domu nebo máte zájem o firemní FVE, ve Smart Phoenix vám bezplatně poradíme, navrhneme FVE přesně pro vaše potřeby a vyřídíme za vás i dotace. Stačí se ozvat.

Další články

Získejte nezávaznou konzultaci zdarma. Zodpovíme Vaše dotazy a připravíme návrh na míru.

Kontaktujte nás ještě dnes

Nechte si poradit od našich specialistů.

Bez závazků, zcela zdarma

Rychlá odpověď do 1–2 pracovních dnů

Jste-li spokojeni, přistoupíme k dalším krokům směřujícím k realizaci

Kontaktní informace budou využity pouze pro komunikaci s Vámi. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Brzy se Vám ozveme.
Něco se pokazilo. Zavolejte nám nebo zkuste napsat později.
Na webu používáme cookies, pro jejichž použití a zpracování potřebujeme Váš souhlas. Více informací.