Je fotovoltaika vážně bez starostí?

Uvažujete o fotovoltaice, ale bojíte se údržby a provozních nákladů? V článku se podrobně podíváme, jak je to s nároky domácí fotovoltaické elektrárny na servis a údržbu. Opravdu je vlastnictví FVE naprosto bez starostí? Jak je to s mytím panelů? A co když napadne sníh?

Domácí fotovoltaiku využívá čím dál více domácností, a tak jste možná na téma údržby FVE už ledacos zaslechli. Fotovoltaika se často označuje za takřka bezúdržbovou. Pojďme si podrobně rozvést, co to znamená a co je na tom pravdy.

Z čeho se skládá domácí solární elektrárna?

Abychom lépe pochopili nároky na údržbu, nejdříve si musíme vysvětlit, z čeho se domácí FVE vlastně skládá. Níže je základní přehled:

Solární panely: Solární (nebo také fotovoltaické) panely zachycují sluneční světlo a přeměňují ho na elektrickou energii. Jsou umístěny na střeše domu nebo na pozemku tak, aby zachytily co nejvíce slunečních paprsků. Je to největší a nejvíce viditelná součást FVE.

Kotvení FVE: Aby solární panely na střeše držely, uchycují se na speciální konstrukci.

Střídač: Někdy se označuje také jako měnič. Jedná se o zařízení, které přeměňuje stejnosměrný proud (vytvářený solárními panely) na střídavý proud, jenž se běžně využívá k napájení elektrických zařízení v domácnosti či firmě.

Rozvody: Elektrické rozvody propojují všechny součásti FVE. Díky tomu nakonec energie proudí k elektrickým spotřebičům, případně do distribuční sítě (pokud se vyrobená elektřina v domácnosti nespotřebuje). 

Baterie: Baterie neboli akumulátory hrají v domácí fotovoltaické soustavě důležitou roli při uchovávání elektrické energie, kterou solární panely vyrobí a v daném čase není, jak ji spotřebovat. Tyto přebytky lze uchovávat právě v baterii a posléze čerpat bez ohledu na to, zda FVE v danou chvíli vyrábí elektřinu – klidně i uprostřed noci.

Tip: Přečtěte si vše o montáži a instalaci FVE.

Teď, když známe jednotlivé součásti FVE, můžeme se podrobněji podívat, jak je to s jejich nároky na údržbu. Každá součást FVE má totiž na servis a údržbu trochu jiné požadavky.

Údržba fotovoltaických panelů a konstrukce

Fotovoltaické panely jsou stěžejní součástí FVE a také potenciálně největším „zdrojem“ práce. Jsou koneckonců celoročně vystavené povětrnostním vlivům a zároveň potřebují zůstat hladké, nepoškozené a čisté, aby mohly účinně vyrábět elektřinu. Naštěstí jsou na tento úkol solární panely velmi dobře připravené a vyrábějí se z odolných a otestovaných materiálů.

Sníh a listí na solárních panelech

Fotovoltaické panely je dobré čas od času vizuálně zkontrolovat, zda se na nich nedrží nečistoty (typicky prach a pyl), námraza, sníh nebo spadané listí. 

Jak dlouho zůstanou solární panely čisté? To velmi záleží na konkrétní instalaci, především sklonu panelů a prašnosti prostředí. Pokud v blízkosti vašeho domu probíhá stavba nebo je ve vaší oblasti velmi málo srážek, čas od času se otázce umytí panelů nevyhnete.

Výkon vaší FVE můžou výrazně omezit zejména držící se sníh a spadané listí– v takovém případě bude nutné panely manuálně očistit například čistým a měkkým smetákem. V praxi se to však stává zcela výjimečně, a to díky sklonu a hladkému povrchu panelů. 

Zkušenosti uživatelů říkají, že v případě sněžení se panely obvykle sněhu samy zbaví jako první, jakmile vysvitne sluníčko. Díky jejich povrchu se vlivem slunce začnou zahřívat, jejich náklon se pak postará, aby sníh rychle odtál pryč. 

Základem je dodržení návodu a doporučení výrobců

Stejně tak ani spadané listí obvykle nemá tendenci se na panelech zachytávat. Nemusíte se proto obávat častých návštěv na střeše – ostatně to z hlediska bezpečnosti ani nedoporučujeme! Zjistíte-li, že se na panelech dlouhodobě drží nečistoty, které snižují jejich výkon, nebo máte-li podezření na poškození panelů či kotvení, můžete si na údržbu fotovoltaiky objednat speciální firmu.

Pokud se přece jen rozhodnete čistit panely svépomocí, vždy dbejte při pohybu na střeše na bezpečnost a dodržujte doporučení výrobců a servisních návodů k zařízení.

Kontrola střídače

Střídač je vedle fotovoltaických panelů nejdůležitější součástí vaší FVE. I zde se proto vyplatí pravidelně zkontrolovat, zda vše funguje, jak má: Jestli jsou spoje konektorů pevné a nepoškozené, jestli funguje chlazení, zda je firmware aktuální a zda uvnitř střídače nekondenzuje vlhkost. K tomu obvykle stačí základní vizuální kontrola zařízení.

Péče o baterii

Asi jste už zaslechli, že pro dlouhodobou životnost baterie je potřeba držet úroveň nabití v určitých mezích, vyhnout se totálnímu vybíjení akumulátoru a podobně. To je sice pravda, ovšem dobrá zpráva je, že tyto starosti vás zcela minou – o baterii bude pečovat systém solární elektrárny (tzv. BMS neboli battery management system) automaticky. Řídící jednotka BMS monitoruje stav baterie a reguluje proces nabíjení a vybíjení baterií tak, aby zajistila optimální výkon a životnost baterie.

Pozor na teplotu v místnosti

Z hlediska údržby proto můžete baterie – téměř – pustit z hlavy. Slovo „téměř“ jsme použili, jelikož je třeba mít na paměti teplotu v místnosti, kde jsou baterie umístěné. Neměla by klesnout pod 10 stupňů Celsia, či naopak vystoupat nad 45 stupňů Celsia. Dlouhodobý provoz v teplotách pod bodem mrazu je spolehlivou cestou, jak bateriím podstatně zkrátit životnost.

Životnost FVE

S údržbou úzce souvisí také životnost vaší fotovoltaiky. Samozřejmě platí, že čím lépe se budete o svoji FVE starat, tím déle vám bude sloužit. Jak jsme si vysvětlili, přestože jsou nároky FVE na údržbu minimální, čas od času vyžaduje alespoň základní vizuální kontrolu. Pak je pravděpodobné, že vám FVE bude elektřinu vyrábět dlouho a spolehlivě.

Životnost solárních panelů

Garantovaná životnost fotovoltaických panelů je minimálně 25 let. Po tuto dobu se jejich výkon nesníží více než o 15–20 %. Panely však obvykle slouží i dlouho poté. Jak dlouho? V praxi životnost dosahuje 30 až 40 let. Po tuto dobu dosahuje FVE velmi slušného výkonu, jak ukazuje například tato studie solární elektrárny, jež funguje už 35 let.

Životnost střídače

Střídač je zcela zásadní součástí fotovoltaiky. Jeho životnost je sice vysoká, ovšem dlouhověkosti samotných panelů nedosahuje. Výrobci obvykle garantují životnost střídače v délce 10 let, v praxi jeho životnost dosahuje maximálně 20 let. Připravte se tedy, že střídač budete pravděpodobně muset jednou za život fotovoltaiky vyměnit. 

Životnost baterie

Také v případě baterií je potřeba počítat s nižší životností, než nabízejí fotovoltaické panely. Životnost baterií se obvykle počítá na nabíjecí cykly. V praxi většina výrobců nenabízí záruku delší než 5–10 let či pět až šest tisíc nabíjecích cyklů. I u baterií je tedy potřeba jednou za čas počítat s výměnou, obvykle po 10–12 letech.

Tip: Jak je to s návratností investice do fotovoltaiky? Sepsali jsme vše, co o návratnosti potřebujete vědět.

Na co si dát pozor, aby byla FVE skutečně bez starostí?

Pozor na levný střídač (měnič)

„Výběr by rozhodně neměl nikdo podceňovat. Střídač je ta nejdůležitější komponenta celé fotovoltaiky. Obzvlášť v České republice, kde díky našemu specifiku s měřením elektřiny po jednotlivých fázích je velmi důležité dobře zvolit střídač,“ říká na téma střídače odborník na fotovoltaiku Vít Pokorný ze společnosti E.ON Energie. 

Střídač (měnič) je skutečně srdcem FVE, na němž se nevyplatí šetřit. Jak je zmíněno výše, v Česku se spotřebovaná elektřina měří po fázích. Pokud využíváte tři fáze, je potřeba zvolit tzv. asymetrický střídač. Ten sice bývá o něco dražší, ale volba nevhodného střídače vám může násobně prodloužit návratnost investice do fotovoltaiky.

Při výběru střídače se zaměřte také na spotřebu v chodu a v tzv. režimu stand-by, účinnost i možnosti monitorování sítě a škálovatelnosti celého systému. Dobrý střídač totiž zajistí, že bude vaše FVE do budoucna skutečně bez starostí.

Objednáte-li si fotovoltaiku u Smart Phoenix, rádi vám s výběrem střídače poradíme. Známe silné a slabé stránky jednotlivých výrobců. Obvykle doporučujeme technologie nizozemského výrobce Victron Energy. „Zlatou střední cestou“ jsou pak střídače SolaX Power.

Pozor na provozní teplotu baterií

Baterie jsou důležitou, byť poměrně nákladnou součástí fotovoltaiky. Pokud chcete, aby vám odsloužily maximum své životnosti a neměli jste starosti s jejich výměnou, dbejte na to, abyste baterii dlouhodobě nevystavovali teplotám pod 0 °C. Baterie by se také nikdy neměla vybít na 0 % své kapacity – o to by se však měla postarat řídící jednotka BMS. 

Pozor na neodborné čištění

Pokud zjistíte, že jsou fotovoltaické panely špinavé a rozhodnete se je svépomocí vyčistit, vždy při údržbě respektujte doporučení výrobce. Rozhodně se vyhněte abrazivním čistícím prostředkům, takový „peeling“ by mohl nadělat mnohem více škody než užitku. Nevhodné jsou také různé chemikálie a kyseliny. 

Nezanedbávejte kontrolu a revize FVE

Jak je vidět, fotovoltaika sice není úplně a navždy bez starostí, ovšem její údržba je velmi snadná a většinu času obnáší pouze vizuální kontrolu, zda vše správně funguje. Abyste si elektřinu ze své FVE mohli užívat skutečně bez starostí, měli byste také jednou za čas provést revizi FVE. 

Revize fotovoltaiky totiž vyžaduje technická norma ČSN, a tedy i zákon. Jak často je revize nutná? To záleží na typu vaší FVE a vnějších vlivech prostředí. Intervaly se pohybují od jednoho roku do čtyř let. 

Fotovoltaika bez starostí se Smart Phoenix

Ve Smart Phoenix děláme vše proto, aby byla vaše fotovoltaika skutečně bez starostí. 

  • Fotovoltaiku vám vždy sestavíme kompletně na míru a dodáme na klíč.
  • Spočítám vám návratnost investice do fotovoltaiky.
  • Garantujeme získání dotace Nová zelená úsporám
  • Za naše FVE ručíme. Získáte záruku 2 roky na dílo, 10 let na střídač a baterie a 25 let na výkon solárních panelů.
  • Problém? Stačí zavolat, zařídíme servis vaší FVE.

Další články

Získejte nezávaznou konzultaci zdarma. Zodpovíme Vaše dotazy a připravíme návrh na míru.

Kontaktujte nás ještě dnes

Nechte si poradit od našich specialistů.

Bez závazků, zcela zdarma

Rychlá odpověď do 1–2 pracovních dnů

Jste-li spokojeni, přistoupíme k dalším krokům směřujícím k realizaci

Kontaktní informace budou využity pouze pro komunikaci s Vámi. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Brzy se Vám ozveme.
Něco se pokazilo. Zavolejte nám nebo zkuste napsat později.
Na webu používáme cookies, pro jejichž použití a zpracování potřebujeme Váš souhlas. Více informací.